23 czerwca 2014

Jakie okulary dla kierowcy?

 



 

Jakie okulary do samochodu?

Jeśli trochę poczytałeś, to wiesz, że okularów przeciwsłonecznych wolno używać w samochodzie, pod warunkiem jednak, że nie ograniczają one widoczności ani nie utrudniają rozróżniania kolorów. Czy są jakieś dodatkowe uwarunkowania?


Co trzeba wiedzieć?

Zasada rozróżniania kolorów jest dość oczywista, jeśli rozłożyć ją na czynniki pierwsze: to, jakiej barwy lakier ma samochód za Tobą, nikogo oczywiście nie interesuje. Kolor świateł sygnalizacji też na dobrą sprawę nie jest potrzebny, bo zawsze są one ułożone w tej samej kolejności. Jednak fakt, że nie odróżniasz kolorów w tańszych okularach, bierze się stąd, że szkła nie zapewniają odpowiednio wysokiego kontrastu obrazu. Efekt? Nie widzisz również dobrze linii oddzielających pasy (szczególnie jeśli są nieco przytarte), o pieszych na pasach nawet nie wspominając. Poza tym zwyczajne okulary mają jeszcze jeden mały „defekt” - nawet jeśli dają duży kontrast, nie eliminują odblasków, a o te bardzo łatwo.


Okulary polaryzacyjne

Okulary polaryzacyjne mają na powierzchni specjalny filtr, który usuwa odblaski. Z fizycznego punktu widzenia, odbicie światła od powierzchni płaskiej powoduje, że promienie się rozpraszają, więc rażą w oczy nawet wtedy, kiedy bezpośrednio nie patrzysz na odblask. To może oślepiać, tym bardziej że akurat płaskich powierzchni wcale nie brakuje: jezdnia, karoserie innych aut, szyby, mokra nawierzchnia (wystarczy parę kropel deszczu, a odbija światło skuteczniej niż lustro) i wiele, wiele innych. Okulary polaryzacyjne do samochodu dopuszczają do oka tylko i wyłącznie promienie biegnące w ściśle określonym kierunku, a więc kierowca tak naprawdę nie zobaczy odblasku, a najwyżej nieco jaśniejszy punkt. Z fizycznego punktu widzenia wszystko jest proste.

Okulary polaryzacyjne dla kierowców w zasadzie należałoby potraktować jako obowiązkowe. Odblaski bardzo męczą oczy, oraz są problemem niemalże przez cały czas: za dnia odbija się światło słoneczne, a po zmroku smuga świetlna reflektorów. Niewiele potrzeba, aby powstał odblask, który na krótką chwilę oślepi kierowcę. Wiele nie roztrwaniając „krótka chwila” to pojęcie względne i dla każdego oznacza co innego. Nawet przy prędkości 30 km/h (a zwykle jeździ się ze dwa razy szybciej) przebywasz całkiem sporą odległość – nie widząc dobrze, nie możesz podejmować trafnych decyzji za kierownicą.



Korzyści dla kierowcy

Okulary polaryzacyjne do samochodu to więcej niż gwarancja wygody. Nie znam nikogo, kto nie chciałby wyeliminować odblasków, aby odciążyć swoje oczy "za kółkiem" (zarówno tych od innych pojazdów, jak i tych, które pojawiają się na własnej masce czy desce rozdzielczej wyczyszczonej na wysoki połysk). Istotą okularów polaryzacyjnych jest jednak zwiększenie bezpieczeństwa. Im lepiej widzisz, tym lepiej oceniasz sytuację na drodze i podejmujesz rozsądniejsze decyzje. Ręka do góry wszyscy, którym nie zdarzyło się najechać na cudzy pas ruchu, bo promienie odbite od mokrej nawierzchni uniemożliwiały prawidłową ocenę odległości od linii.



Szczególne znaczenie filtry polaryzacyjne mają dla zawodowych kierowców. Oko jest w stanie dość szybko dostosować się do zmiennego natężenia światła, więc jeśli dasz im chwilę czasu, to Twój wzrok się poprawi. Po pierwsze jednak, rzadko kiedy odblaski można „podziwiać” dłużej niż przez mgnienie (wszak zwykle jedziesz, a nie stoisz), a po drugie, takie ciągłe zmiany średnicy źrenic i akomodacja na różne odległości bardzo męczą oczy, ergo im więcej odblasków, tym bardziej oczy będą zmęczone i łzawiące lub przesuszone – żadna z tych opcji nie jest korzystna. Więcej o zaletach polaryzacji przeczytacie w artykule: "Okulary polaryzacyjne - najczęściej zadawane pytania".

Ochrona przed odbłyskami nie jest droga – dobre okulary polaryzacyjne można nabyć nie przekraczając 100 złotych z dostawą. Okulary wykonane z lepszych jakościowo materiałów, przekroczą "stówkę" lecz też nieznacznie. Zważywszy na to ile możesz oszczędzić - przede wszystkim wzrok - inwestycja ta nie powinna podlegać żadnej dyskusji. Naprawdę warto rozważyć zakup jak najwyższej klasy okularów do samochodu. Podniosą one nie tylko komfort ale też bezpieczeństwo Twoje, Twoich pasażerów i innych uczestników ruchu. Zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą okularów w naszym sklepie eOkulary.