1 czerwca 2014

Okulary sportowe, a więc nie tylko przeciwsłoneczne.

Okulary rowerowe amerykańskiej produkcji GOGGLE Pro Active Eyewear. Goggle E858-4R z trzema kompletami wymiennych soczewek na dzień, wieczór i na noc bez przyciemnienia. Okulary z ramką korekcyjną dla osób z wadą wzroku, ramka możliwa do demontażu.                  
O tym, że sportowe okulary przeciwsłoneczne chronią przed słońcem, wie każdy. Jednak nie jest to ich jedyna funkcja. Okulary dla sportowców mogą chronić przed wieloma niewygodami bądź nawet zagrożeniami – jakie jednak muszą w tym celu spełnić warunki i o jakich problemach dokładnie mowa?
 
 

Bądź aktywny! Korzystaj z okularów sportowych!

Każdy, kto czasem jeździ rowerem lub biega, wie, że słońce nie jest jedynym problemem. Podczas uprawiania sportów, równie irytujące mogą być przeróżne pyły, ziarenka piasku, owady, drobne kamyki itp. Takie „drobiazgi” bywają powodem nieznośnego dyskomfortu. Nie można przez nie skupić się na drodze, trudno jest dać z siebie wszystko i a na pewno nie można liczyć na dobre wyniki.

Problem dotyczy osób aktywnych w centrach miast i poza nimi – zawsze znajdzie się coś, co skutecznie przeszkodzi w aktywności. Zresztą często sam owad w oku to dopiero początek, bo naturalnym sposobem, w jaki organizm spróbuje się go pozbyć, jest silne łzawienie. Naprawdę trudno jest biegać albo jeździć na rowerze, kiedy oczy silnie łzawią. W skrajnych przypadkach może to w dodatku sprowadzać poważne niebezpieczeństwo (pomyśl o rowerzyście na ulicy – łzawienie przestaje być problemem estetycznym i utrudnieniem psychicznym, a staje się czynnikiem ryzyka wypadku).

Rzadko, bo rzadko, ale zdarza się, że owad lub kamyk, który nie zostanie z oka usunięty, powodować może przez dłuższy czas problemy z widzeniem: uszkodzenie błon, a nawet powierzchni oka, reakcję alergiczną lub po prostu zanieczyszczenie w tak dużym stopniu znaczące dla organizmu, że powstanie opuchlizna. Oczywiście takich przypadków nie ma wiele, ale po co kusić los, skoro dobre okulary sportowe rozwiązują problem niemal całkowicie?

Jakie okulary sportowe pomogą?

Żeby zapewnić oczom właściwą ochronę, należy kupić odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Co się kryje pod tym pojęciem? Przede wszystkim zauważ, że jeśli chodzi o piasek i owady, to ochrona jest potrzebna praktycznie przez całą dobę, także jeżeli jesteś aktywny cały czas, to od razu zastanów się nad zakupem okularów z wymiennymi szkłami – na dzień i noc. Jednak to nie kolor szkieł jest tu przecież czynnikiem ochronnym. Najważniejszy dla zapewnienia prawidłowej fizycznej ochrony oka jest kształt, powinny być mocno profilowane do kształtu twarzy. O ile bowiem promienie słońca wpadają do oka przede wszystkim od przodu, o tyle owady i pył już niekoniecznie, dlatego ważne jest, aby okulary sportowe chroniły także powierzchnie dolną i boczne. Im lepiej przylegają do twarzy, tym wyższy zapewniają stopień ochrony. Więcej o zaletach wymiennych soczewek przeczytacie w artykule: "Okulary przeciwsłoneczne z wymiennymi szkłami - co otrzymamy w zestawie?".

Okulary rowerowe i do innych sportów letnich ponieważ są projektowane dla ludzi aktywnych, wykonuje się je z materiałów nie tylko wytrzymałych, ale przede wszystkim lekkich. Oprawki w tanich okularach sportowych to przeważnie wzbogacony składnikami nadającym wyższą twardość i elastyczność plastyk. Dla osób które myślą poważniej o sporcie, a o zakupie okularów – w dłuższej perspektywie czasowej, elastyczny plastyk to nie wszystko co może zadowolić. 

W nieco wyższych ale nadal przystępnych cenach, czyli  w okolicach 150 złotych z dostawą można nabyć świetne okulary rowerowe, do biegania i na narty. Okulary sportowe renomowanych firm, tj. GOGGLE, ARCTICA oraz FISCHER wytwarzane są z lepszych materiałów. Lepszych, bo markowe okulary przeciwsłoneczne z Grylamidu, Poliwęglanu czy TPU są lżejsze, bardziej wytrzymałe na zarysowania i odgięcia oraz inne typowe działania mechaniczne. 

Soczewki w dobrych okularach np. dla rowerzystów czy biegaczy są zazwyczaj wykonane z utwardzanego poliwęglanu. To oczywiście w okularach średniej i wyższej klasy. W tańszych okularach różnorodność jest dużo większa i naprawdę nawet nie warto się jej przyglądać: droższe, ze szkłami trudniejszymi do zarysowania, na pewno przydają się bardziej, bo tych okruchy również nie porysują. To przecież ważne, aby okulary, chroniąc oczy, same jednocześnie nie ulegały uszkodzeniom.

Podsumowanie

Pamiętaj, żeby spośród dobrych okularów wybrać te, które mają szkła odpowiednie dla Ciebie pod kątem pory, o jakiej zwykle ćwiczysz. Jeśli robisz to nieregularnie, wybierz okulary sportowe z wymiennymi szkłami. Zawsze staraj się, aby okulary jak najlepiej przylegały do twarzy i pamiętaj, że muszą one zapewniać maksymalną ochronę boczną. Pomoże to pozbyć się „zabłąkanych” promieni słońca i wielu nieprzyjemnych bliskich spotkań z owadami czy kamykami wpadającymi pod okulary. Musisz także zdać sobie sprawę, że stawką tutaj jest niekiedy zdecydowanie więcej niż wygoda – czasem chodzi również o Twoje zdrowie i bezpieczeństwo. 

Sklep eOkulary