1 czerwca 2014

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV400

 

 
Okulary przeciw słońcu, przez niektórych określane jako "ciemne okulary", z oczywistych powodów największym zainteresowaniem cieszą się u nas głównie latem. To podstawowy błąd, ponieważ zimą okulary przeciwsłoneczne również pełnią ważną rolę w codziennej ochronie oczu przed słońcem. Wszystko byłoby świetnie, gdyby nie fakt, że często podczas wybierania okularów kwestię filtra ignorujemy stawiając przede wszystkim na względy estetyczne.
 
 
Jak kupić bezpieczne okulary przeciwsłoneczne?

Ustalmy już w tym miejscu: okularów bez filtra w ogóle nie warto kupować, powiedziałbym - nie wolno. Przyciemnione soczewki rzeczywiście ograniczą poziom światła, lecz pozbawione specjalnych filtrów mogą tylko zaszkodzić! Widząc ciemniejszy obraz, źrenice otwierają się szerzej - taka jest nasza natura, a raczej właściwość ludzkiego oka. Otwarte szerzej źrenice to otwarta furtka dla szkodliwych promieni UV, w ten sposób pozbawiamy oczy ich naturalnej reakcji ochronnej - czyli właśnie zwężenia źrenic. Szerokie źrenice absorbują więcej światła, a co za tym idzie - również promieni UV o długości fali z zakresu 100-400 nanometrów.

Skutków wydłużonej ekspozycji oka na bezpośrednie oddziaływanie światła słonecznego jest wiele - od problemów ze wzrokiem, przez suchość i pieczenie oczu, do częstego łzawienia i zatarć oczu przy próbie usunięcia wilgoci. To tylko niektóre dolegliwości na które skarżą się osoby z uszkodzonym przez słońce wzrokiem. A wystarczą najzwyklejsze okulary przeciwsłoneczne, które kupić można już za 20 złotych!
 
Okulary z Filtrem UV400

Rynek okularów przeciwsłonecznych nadal boryka się z nielegalną produkcją i handlem "okularami", które można tak nazywać tylko ze względu na to, że są do okularów podobne. Produkty takie, sprzedawane po 4 czy 7 złotych na allegro są obecne nawet na naszym rynku. O tym, że należy się wystrzegać jak ognia takich produktów, chyba nie muszę dalej tłumaczyć. O tym, że obecnie można kupić wiele bubli nie od dziś wiadomo, dlatego też ludzie stali się nieufni i wyczuleni na zakup okularów przeciwsłonecznych. Słusznie. Nawet, gdy na okulary wydają 20 czy 30 złotych, często poddają wątpliwości ich właściwości ochronne. O tym czy okulary posiadają niezbędne do ochrony oczu filtry, najłatwiej się przekonać poddając okulary do testu na specjalnym urządzeniu. Jeśli nie mamy pod ręką testera promieniowania ultrafioletowego, który jest w stanie wskazać z dokładnością do 5 nm jakość filtru UV i klasę jego ochrony. Wszystkie okulary przeciwsłoneczne w sklepie eOkulary wyposażone są w pełny filtr ultrafioletowy UV400, który został poddany atestowaniu.

Filtry UV to od strony molekularnej są to substancje, które dodawać można do surowca wykorzystywanego do produkcji soczewek albo którymi pokrywa się powierzchnię okularów. Mają one za zadanie pochłaniać lub odbijać promienie ultrafioletowe, aby te nie dostawały się do oczu. Sam fakt, że okulary są ciemniejsze, nie świadczy o tym, że mają one filtr – czyste szkło także bardzo skutecznie blokuje UV (dlatego nie możesz opalić się przez okno), ale przyciemnienie soczewki zapewnia komfort, chroni także przed zbyt dużą ilością światła w zakresie widzialnym, które też mogłoby być szkodliwe.
Okulary z filtrami UV za 5 złotych po prostu nie istnieją. Co prawda substancje, które mogą odgrywać rolę filtra, są stosunkowo tanie, ale nie aż tak. Kupując tanie okulary, na których znajduje się jedynie podejrzana naklejka z hasłem „UV FILTER”, szkodzisz tylko sobie – twoje oczy nie będą pozornie się męczyły ze względu na ciemną szybę, ale w praktyce struktura oka może ulec dość poważnym zaburzeniom.

Okulary polaryzacyjne - dodatkowy komfort i bezpieczeństwo

Soczewki w okularach z filtrem UV mogą mieć również budowę polaryzacyjną. Jedna właściwość nie wyklucza drugiej, ale warto wiedzieć, że to dwie różne rzeczy. Okulary polaryzacyjne – mówiąc w skrócie – ogranicza wszelkiego rodzaju odbłyski czy odblaski, ale nie ogranicza dostępu promieni UV. Filtry UV natomiast nie chronią przed oślepieniem przez błysk światła. Szukaj zawsze okularów z filtrem UV – to podstawa, jeśli chodzi o okulary przeciwsłoneczne. Dopiero kiedy upewnisz się, że wybrany model taki filtr posiada, i że nie jest to jedynie mizerny chwyt cenowy, zainteresuj się pozostałymi właściwościami okularów. W ten sposób unikniesz przykrych rozczarowań. Niestety – nie ma szybkiego sposobu, żeby sprawdzić, czy okulary mają filtr UV, czy nie. Musisz tu zaufać producentowi i informacjom dołączonym do okularów np. na przewieszce lub ulotce. Dlatego też nie staraj się na siłę oszczędzać – lepiej trochę dopłacić i mieć pewną ochronę i zdrowe oczy, niż oszczędzić kilkadziesiąt złotych kosztem znacznie wyższym, bo kondycji zdrowotnej twoich oczu. O wszystkich zaletach polaryzacji przeczytacie w artykule:  "Okulary polaryzacyjne - najczęściej zadawane pytania".
 
Zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą okularów w sklepie eOkulary.