30 marca 2022

Okulary polaryzacyjne - najczęściej zadawane pytania.

 


Do czego służą okulary polaryzacyjne?

Głównym zadaniem okularów polaryzacyjnych jest eliminowanie rozproszonego światła i prostowanie załamanych promieni. Światło słoneczne padające na szybę samochodową lub jego karoserię ulega rozproszeniu we wszystkich kierunkach. Ludzkie oko nie jest w stanie filtrować tego światła, dlatego postrzega je jako świetlistą plamę, zakrywającą to co znajduje się z tyłu. To niebezpieczne dla kierowców, rowerzystów, a nawet pieszych, którzy mogą nie zauważyć znajdującej się przed nimi przeszkody. Okulary polaryzacyjne filtrują światło rozproszone, poprawiając widoczność, redukując odblaski i czyniąc kolory pełniejszymi.

 

Kto powinien nosić okulary polaryzacyjne?

Pierwszą i największą grupą użytkowników okularów polaryzacyjnych powinni być kierowcy, motorniczy i inne osoby odpowiedzialne za prowadzenie pojazdów mechanicznych. Okularypolaryzacyjne do samochodu poprawiają widoczność nie tylko w ciągu dnia, ale i nocą. Światła nadjeżdżających z przeciwka pojazdów również mogą ulec rozproszeniu na przedniej szybie, stwarzając duże zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Czy okulary polaryzacyjne to okulary przeciwsłoneczne?

Filtr polaryzacyjny to bezbarwna powłoka. Nie zmienia ona kolorów i nie przyciemnia je. Tym samym polaryzacja może być stosowana w okularach korekcyjnych, zerówkach, fotochromatycznych i w końcu przeciwsłonecznych. Chcąc korzystać z okularów polaryzacyjnych, nie trzeba decydować się na kupno okularów przeciwsłonecznych, jeśli nie lubimy w nich chodzić. Można zamiast tego wybrać modne oprawki z przeźroczystymi szkłami z polaryzacją. Są to tak zwane okulary dla kierowców, występujące również w wersji do jazdy nocą. Ten drugi rodzaj okularów ma soczewki barwione na kolor żółty, który powoduje naturalne rozjaśnienie kolorów.

Jak działa polaryzacja?

Filtr polaryzacyjny to bardzo cienka powłoka, której struktura redukuje rozproszone poziome promienie światła, które w największym stopniu oślepiają wzrok. Do oka przedostają się promienie pionowe, które dla oczu nie są już tak groźne. Pionowo padające światło słoneczne można porównać do oświetlenia umieszczonego pod sufitem – patrząc na wprost nie czujemy dyskomfortu. Natomiast jeśli przed nami postawiona zostałaby lampka z żarówką skierowaną prosto w twarz lub na szklany blat stołu, widoczność byłaby mocno ograniczona. Filtr polaryzacyjny pochłania te rozproszone i odbite wiązki światła, pozostawiając widocznym tylko punkt świetlny o wyraźnie zaznaczonych krawędziach.

Czy można kupić okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją?

Oczywiście że tak i bardzo do tego zachęcamy. Okulary przeciwsłoneczne dobrej jakości nie tylko ograniczająca natężenie światła, ale przede wszystkim chronią wzrok przed promieniowaniem UV. Powinny być wyposażone w filtr UV 400. Jeżeli są do tego wyposażone w polaryzację, oczy mają zapewnioną kompleksową ochronę i najwyższy komfort widzenia. Sama powłoka polaryzacyjna jest bezbarwna i niewidoczna dla oka, dlatego można ją również zastosować na okularach korekcyjnych lub modnych zerówkach. Zachęcamy również do przeczytania lektury o okularach dla  "Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?".

 

Zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą sklepu eOkulary.