8 maja 2014

Okulary przeciwsłoneczne: cieniowane czy jednolite?


Przystępując do wyboru okularów przeciwsłonecznych warto zastanowić się nad metodą barwienia soczewki przyciemniającej. Dlaczego? Niektórzy nie lubią w okularach słonecznych przyciemnienia właśnie. Dla jednych przyciemnienie jest zbyt intensywne, a ktoś inny lubi chodzić w okularach nawet w biurze czy po prostu w domu. 
 
 
Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne, żeby czuć się komfortowo?
 
Dla wszystkich tych zaleciłbym jedno z dwóch prostych rozwiązań:
  1. Wybrać okulary o niższym stopniu przyciemnienia(kat. 1 lub kat. 2), co niestety sprawi że w letni, słoneczny dzień okulary nie będą wystarczać przez niski poziom ograniczenia światła,
  2. Spróbować się w okularach przeciwsłonecznych z cieniowaną soczewką, wtedy można skutecznie przyciemnić obraz padający z góry, a to co jest poniżej wysokości oczu będzie bardzo dobrze widoczne, a kolorem i jasnością niemal identyczne jak bez okularów.

Dostępne są okulary z jednolitymi soczewkami o identycznym poziomie przyciemnienia na całej ich powierzchni, ale spotkać można również szkła barwione w sposób gradalny (od słowa gradient). Soczewkę barwioną gradalnie potocznie nazywa się soczewką cieniowaną - pomimo tego, że zwrot "cieniowana soczewka" w środowisku optycznym jest zarezerwowany dla zupełnie innej odmiany szkieł - myślę, że na potrzeby wpisu możemy używać przyjaznej i pasującej nazwy potocznej.
 
Cieniowane soczewki - zalety

Cieniowane soczewki przeciwsłoneczne to takie, w których współczynnik przepuszczalności światła oraz tym samym intensywność zabarwienia soczewek zmienia się w określony sposób na całej ich powierzchni. Najczęściej soczewka w dolnej części jest jasna lub całkiem przezroczysta. Przyciemnienie łagodnie zwiększa się gdy wędrujemy wzrokiem w górę soczewki. Ostatecznie w jej górnej części dostrzega się najsilniejsze przyciemnienie. Metoda gradalnego, czy cieniowanego barwienia soczewki pozwala osobom noszącym okulary słoneczne na ograniczenie jedynie światła padającego z góry. O to w tym wszystkim chodzi, aby ograniczyć światło słoneczne, które jak wiadomo, przez dużą część dnia świeci właśnie od góry.

Okulary przeciwsłoneczne z cieniowaną soczewką są często wybierane przez osoby, które są niezwyczajne w noszeniu okularów przeciwsłonecznych, lub takich, dla których standardowe przyciemnienie na całej powierzchni to po prostu za dużo. Dla osoby noszącej cieniowane okulary, obraz widziany poniżej wysokości oczu, czyli przez dolną część soczewki, będzie bardzo podobny do obrazu widzianego bez okularów. Jest to bezcennym ułatwieniem podczas spaceru po lesie lub w miejskich aglomeracjach, gdzie przez gęste drzewa, tudzież wysokie zabudowania, część drogi spędzimy w cieniu. Wtedy już niekoniecznie od okularów wymagamy pełnego przyciemnienia, co kończy się często odchyleniem okularów do góry na głowę lub ich całkowitym zdjęciem. Osoby, które lubią przebywać w okularach docenią w tego typu okularach możliwość ich niemalże nieustannego noszenia. W słoneczny i pochmurny dzień, rano i wieczorem a nawet w zamkniętych pomieszczeniach - co kto lubi :)

Czy cieniowane okulary przeciwsłoneczne są dobre dla każdego?


Prawdopodobnie tak, ale to zależy o jakim przeznaczeniu okularów się akurat mówi. Na pewno nie zaleciłbym okularów przeciwsłonecznych cieniowanych zawodowym kierowcom. W tym momencie zawodowy kierowca(który to czyta i jeździ obecnie w cieniowanych soczewkach, bo tak mu zalecił okulista), z pewnością się zatrzyma i pomyśli o czym ja piszę. A ja piszę o przeciętnym polskim kierowcy, który od paru lub parunastu lat niszczy sobie kręgosłup jeżdżąc, ale właśnie tak utrzymuje rodzinę. Takim, który szczęśliwie nie miał jeszcze do czynienia z okulistą i optykami, nie poniósł koszmarnych wydatków na okulary, a na pewno nie ma takiego zamiaru. Mówię o kierowcy, który powinien jeździć w najprostszych, ale równie skutecznych okularach polaryzacyjnych. Okulary z polaryzacją bez wątpienia powinny być podstawowym wyposażeniem każdego kierowcy, bo kieruje się w nich łatwiej i przyjemniej, a oczy nie męczą się jak wcześniej. To na obronę zdania o tym, że nie zalecam cieniowanych okularów zwykłym kierowcom, ponieważ trudno jest kupić dobre okulary polaryzacyjne w rozsądnej cenie(kilkadziesiąt złotych), które zarówno mają cieniowaną soczewkę jak też filtr polaryzacyjny. Zazwyczaj okulary polaryzacyjne które kupisz za lekko ponad 50 złotych(z dostawą), nie będą miały cieniowanej soczewki.

To prawda, że nie ma zbyt wielu niedrogich modeli okularów polaryzacyjnych z cieniowaną soczewką, ale można je spotkać w okularach bez polaryzacji. Cieniowane okulary przeciwsłoneczne (oczywiście mówię o tych atestowanych) będą miały soczewkę ochronną o właściwościach identycznych jak jednolite okulary słoneczne, a nawet te bezbarwne(okulary zerówki). Bo tak naprawdę, nawet bezbarwne soczewki mają pełne właściwości ochronne przed słońcem. Filtr UV 400, który jest obecny we wszystkich legalnie dopuszczonych do handlu okularach słonecznych, odpowiada za kompleksową ochronę oczu przed promieniami ultrafioletowymi. Kolor soczewki nie ma tu żadnego znaczenia.

Stosowanie cieniowanych soczewek w okularach przeciwsłonecznych ma, jak wszystko inne, swoje dobre i złe strony. Jeśli zamierzasz kupić okulary w przystępnej cenie po to, by chronić swoje oczy, istnieje pełna dowolność w wyborze okularów między tymi z soczewką jednolitą czy cieniowaną. Jeśli okulary miałyby dodatkowo podnieść kontrast widzenia i powodować, że oczy nie będą się męczyć na słońcu, doradzam okulary polaryzacyjne. Jakkolwiek nie ma problemu z kupnem tanich okularów polaryzacyjnych, tak polaryzację z soczewką cieniowaną spotkasz rzadko w dobrej cenie, prawdopodobnie zakup skończy się u optyka i wydatkiem kilkuset złotych. Całą ofertę okularów polaryzacyjnych spotkacie na naszej stronie eOkulary.

Czy teraz już wiesz w jaki sposób łatwiej Ci będzie chronić swoje oczy przed słońcem? Warto również zadbać o ochronę oczu na co dzień czyli korzystając z ekranów. Zachęcamy do lektury w której dowiecie się o zaletach okularów do monitorów:  "Jak pracować wygodnie i bezpiecznie przed monitorem?"