15 października 2014

Jakie okulary przeciwsłoneczne na jesień?


Wielu wśród moich znajomych mówi, że czuje się dziwacznie nosząc ciemne okulary jesienią oraz zimą. Z drugiej strony mówią, że bywają takie chłodne dni, w których przyciemniane okulary są im wręcz niezbędne. Jak wiemy, pomimo niższej niż w lecie temperatury, słońce nie ustępuje swoim blaskiem w innych porach roku.
 
 

Opór przed założeniem swoich ulubionych Aviatorów, Nerdów czy innych okularów przeciwsłonecznych jest niczym innym jak efektem fali. Dokonując codziennych wyborów bazujemy na trendach i często bierzemy przykład z większości. Tzw. powszechny dowód słuszności, to (nie zawsze słuszna) racja którą popiera większość, no bo jak oni wszyscy mogą się mylić?

W przypadku okularów przeciwsłonecznych, w Polsce utarł się zwyczaj, że okulary nosi się latem. Tak jakby miały nas chronić przed ciepłem, a może nasze oczy przed przegrzaniem? Ewentualnie, brwi przed wybieleniem od słońca? Wszystkie argumenty stojące za tą teorią są błędne i oparte o mity i przyzwyczajenia. 

Czy okulary przeciwsłoneczne są nam potrzebne kiedykolwiek oprócz najgorętszych w roku dni? Oczywiście. 


Okulary służą nam głównie do poprawy komfortu widzenia, poprzez przyciemnienie obrazu barwioną soczewką zazwyczaj w kolorze grafitowym, brązowym lub zielonym. To jest ta zaleta, którą zauważamy tuż po założeniu okularów na nos. Nie można nie zgodzić się z faktem, że przyciemnienie przydaje nam się również w wiosenne lub jesienne, a na pewno zimowe dni. Choć jest znacznie zimniej, na pewno nie jest znacznie ciemniej.

Drugim, znacznie ważniejszym argumentem za tym, aby na co dzień stosować okulary przeciwsłoneczne jest ochrona oczu przed promieniowaniem słonecznym. Tego czy okulary chronią oczy czy też nie, niestety nie da się zobaczyć gołym okiem, ale przed zakupem można i powinieneś się o to dopytać.

Pewna część światła słonecznego jest szkodliwa dla naszych oczu i powoduje uszkodzenie m.in. rogówki, jeśli oczy pozostawione są bez ochrony.

Mowa o promieniowaniu ultrafioletowym, które mieści się w zakresie długości fali świetlnej od 100 do 400 nanometrów. Promienie ultrafioletowe to nic dobrego dla naszej skóry i oczu, dlatego warto ich unikać jak tylko można. W celu ochrony oczu przed słońcem stosujemy, podobnie jak w innych dziedzinach, np. kosmetologii, filtry UV. Z tym, że w zakresie odpowiadającym długości szkodliwych dla oczu fal.

Jedynie filtr UV 400 gwarantuje pewną i kompletną ochronę przeciwsłoneczną naszych oczu. Filtr ten jest umieszczony w soczewkach okularów przeciwsłonecznych. Słońce nie wybiera i świeci tak samo przez cały rok, czytaj: jest tak samo szkodliwe zarówno latem jak jesienią, zimą i wiosną. To kolejny powód, dla którego warto nosić okulary nie tylko latem, bo ochrony potrzebujemy przez cały rok.

Niektórzy mają rację skarżąc się na fakt, iż niektóre okulary do ochrony przed słońcem są po prostu za ciemne do stosowania w mało lub średnio słoneczne dni. Innym powodem do zniechęcenia jest krótszy czas ekspozycji oczu na promienie słoneczne, przez to że są 'krótsze' dni, a dłuższe wieczory.

Jak zatem znaleźć kompromis?


Dla osób niezwyczajnych w noszeniu ciemnych okularów oraz tych, którym przeszkadza przyciemniona soczewka, bardziej niż miałaby pomóc, na szczęście jest rozwiązanie. Wprawdzie jest ich kilka, przedstawię te które od razu nasuwają mi się na myśl:

1) Okulary z cieniowaną soczewką, czyli okulary o zróżnicowanym stopniu przyciemnienia, barwione w sposób gradalny, czyli na zasadzie płynnego przejścia z jednej barwy w drugą. Soczewki w takich okularach przyciemniają najmocniej od góry i jaśnieją gdy schodzimy wzrokiem w dół soczewki. Dolna część szkieł jest przezroczysta albo z minimalnym stopniem przyciemnienia. Na całej powierzchni obecny jest filtr UV400.


2) Okulary zerówki, czyli okulary przeciwsłoneczne bez przyciemnienia. Niektórzy zastanawiają się czemu mówi się o nich "przeciwsłoneczne", skoro nie przyciemniają. Są przeciwsłoneczne, bo chronią przed słońcem. Pomimo braku barwienia soczewki, są one wyposażone w pełny filtr UV400.



3) Okulary z wymiennymi soczewkami, nieco droższe wyjście, ale bardziej elastyczne. Są dostępne w sprzedaży okulary ze specjalnie dostosowanymi oprawkami oraz kompletami soczewek do łatwej wymiany pomiędzy ciemnymi i jaśniejszymi szkłami do stosowania wieczorem lub w nocy. Systemy wymiany soczewek stosuje się głównie wśród okularów sportowych i dla rowerzystów.

Okulary rowerowe z wymianą soczewek i ramką optyczną dla osób z wadą wzroku.

Jak widać jest wiele możliwości, które pozwolą Ci chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV przez cały rok. Zdecydowanie oddal się od powszechnego trendu o noszeniu okularów tylko latem, bo słońce ma szkodliwy wpływ na oczy przez cały rok. Promienie UV przenikają nawet przez warstwę chmur, dlatego warto zaopatrzyć się w okulary o zróżnicowanym stopniu przyciemnienia lub w tzw. zerówki.  W ofercie naszego sklepu można znaleźć również gogle z wymiennymi szybami. O zaletach posiadania takich gogli przeczytacie w artykule: "Gogle narciarskie z wymiennymi szybami - poznaj zalety!".