18 listopada 2014

Polaryzacja w goglach narciarskich

 


Soczewki to najważniejszy element gogli narciarskich. Odpowiednio dobrane zapewniają maksymalny komfort jazdy w każdych warunkach atmosferycznych, zbagatelizowane mogą natomiast okazać się co najmniej niepotrzebne. 

 

O tym, jak ważna jest polaryzacja, wie doskonale każdy kierowca samochodowy, który choć raz miał okazję jechać, gdy promienie słoneczne dokuczliwie odbijały się od mokrego asfaltu. Polaryzacja w takiej sytuacji zapewniła doskonałą widoczność, absorbując większość refleksów słonecznych, które przedostawały się przez szybę samochodu, a nawet przez soczewki okularów przeciwsłonecznych pozbawionych polaryzacji. Podobnie działa ona w przypadku gogli narciarskich i snowboardowych.

Jakie korzyści daje polaryzacja w soczewkach gogli narciarskich?

- polaryzacyjna soczewka zwiększa kontrast widzenia,
- niweluje odblaski powstające z połączenia promieni słonecznych i śniegu,
- światło odbijane od śniegu staje się mniej intensywne, a tym samym mniej uporczywe,
- polaryzacja wyostrza widok zarówno w słoneczne, pochmurne oraz mgliste dni,wyraźnie zwiększa się komfort widzenia, a tym samym bezpieczeństwo na stoku narciarskim.

Polaryzacyjne gogle narciarskie GOGGLE H711-2P - wyglądem nie różnią się od bliźniaczego modelu bez polaryzacji, dopiero po ich założeniu odczuwalna jest zasadnicza różnica w odbieranym obrazie. Prezentowany model jest na wyprzedaży w naszym sklepie. 


Polaryzacja a ochrona przed promieniami słonecznymi


Wiele osób obawia się tego, że, wybierając polaryzację, traci ochronę oczu przed słońcem, jaką zapewniają filtry UV. A prawda jest taka, że nie trzeba wybierać między tymi dwoma powłokami. Są to bowiem niezależne filtry, które mogą występować jednocześnie na danej soczewce. Dlatego też soczewki z filtrem UV – bez względu na jego rodzaj – mogą dodatkowo posiadać polaryzację, o czym informacja powinna znaleźć się na opakowaniu lub w instrukcji użytkowania gogli. Warto przy tym zwrócić uwagę, czy soczewki posiadają odpowiednio wysokie filtry UVA, UVB oraz UVC. 

Filtry przeciwsłoneczne – podobnie jak polaryzacja – są bardzo ważne również w pochmurne dni, ponieważ szkodliwa część światła słonecznego, którą są fale ultrafioletowe, przenikają przez warstwy chmur. UVA chroni przed zaćmą, z kolei UVB i UVC zabezpiecza przed zapaleniem rogówki oraz spojówki oka. 

Wszystkie filtry razem wzięte chronią w zakresie od 100 do 400 nanometrów długości fali, stąd oznaczenie UV400 – oznacza ochronę do przed wszystkimi wymienionymi rodzajami promieni UV. Nie sposób ominąć stwierdzenia, że warto zadbać o to, by soczewki posiadały i polaryzację, a także wszystkie niezbędne filtry przeciwsłoneczne UV.

Jak widać obraz spolaryzowany a jak widzimy naturalnie?


Osoba, która na stoku narciarskim korzysta z soczewek bez polaryzacji, nie czuje się komfortowo, zwłaszcza w słoneczne dni. Oczy szybko się męczą na skutek ciągłego odbijania światła od połaci śniegu, obrazy są mniej wyraziste, przez co łatwiej może dojść do wypadku. Gdy ta sama osoba założy gogle z polaryzacją, zyskuje dużo większą ostrość widzenia – z większych odległości potrafi dostrzec przeszkody i wszystko to, co dzieje się na trasie. Oczy się nie męczą – bez względu na panujące na stoku narciarskim warunki atmosferyczne. Trzeba jednak być bardziej czujnym pod jednym względem. Niwelowanie odbijającego się światła sprawia, że narciarz może mieć problem z tym, by odróżnić śnieg od lodu. 

Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że polaryzacja gwarantuje dużo większe bezpieczeństwo niż zwykłe soczewki, a co najlepsze – nie trzeba przy tym rezygnować z pełnej ochrony przed negatywnym wpływem promieni słonecznych. Warto mieć to na uwadze, wybierając gogle dla siebie i swojej rodziny. O tym jak mieć doskonałe gogle przeczytacie w artykule: "6 ważnych porad: jak dobrać gogle narciarskie?".