21 marca 2022

Dlaczego dzieci powinny nosić okulary przeciwsłoneczne?

 


Słońce – chcemy go jak najwięcej. Ale czy zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, które niesie promieniowanie słoneczne? Badania pokazują że nie każdy jest świadom tego, jak takie promienie mogą być szkodliwe dla człowieka. Mamy tu na myśli nie tylko ryzyko powstania raka skóry, ale również negatywny wpływ na oczy. Oczy dziecka wymagają szczególnej ochrony, którą zapewnić im mogą okulary przeciwsłoneczne. Czy jednak chodzenie w nich jest bezpieczne i wskazane dla naszych pociech? 

 

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci a bezpieczeństwo

Najważniejszą cechą, którą powinny posiadać wszystkie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci jest filtr UV400. Odpowiada on za pochłanianie całego szkodliwego promieniowania UVA, UVB i UVC obecnego w promieniach. Długotrwała ekspozycja oczu na to promieniowanie może powodować poważne choroby – od zapalenia spojówek, poprzez pogorszenie jakości widzenia i trwałą utratę wzroku. Trzeba sobie uświadomić, że równie niebezpieczne jak bezpośrednie promieniowanie, są również promienie odbijające się np. od śniegu lub lodu. Dlatego też dzieci powinny nosić okulary polaryzacyjne przeciwsłoneczne nie tylko latem, ale również zimą. To właśnie wtedy promienie słoneczne odbijają się od śniegu niczym od zwierciadła, ze wzmożoną siłą atakując oczy. Okulary przeciwsłoneczne dziecięce z filtrem UV400 skutecznie je neutralizują. Kiedy już jesteśmy przy słońcu i śniegu, warto poruszyć jeszcze jedno zagadnienie – polaryzację.

Okulary polaryzacyjne dla dzieci

Następną ważną cechą okularów przeciwsłonecznych dla dzieci jest filtr polaryzacyjny. Jego zadanie polega na ograniczaniu poziomych promieni światła, pozostawiając tylko te pionowe. Dzięki temu niweluje się efekt oślepiający. Okulary polaryzacyjne dziecięce mogą być stosowane przez cały rok, przy czym najwięcej korzyści dają właśnie zimą, kiedy słońce jest nisko nad horyzontem i często świeci nam „prosto w twarz”. Latem również okulary polaryzacyjne mogą dać dzieciom wiele korzyści, szczególnie jeśli uprawiają sport – grają w piłkę, jeżdżą na rowerze lub pływają. Więcej o zaletach polaryzacji przeczytacie w artykule: "Okulary polaryzacyjne - najczęściej zadawane pytania".

Z czego produkuje się okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?

Współczesne okulary produkowane są z materiałów bardzo bezpiecznych dla zdrowia, a przy tym odpornych na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku kiedy takie okulary przeciwsłoneczne upadną na ziemię i nawet wystąpi pęknięcie soczewek, nie zagrażają one zdrowiu. Nie mają ostrych krawędzi i nadal powinny się utrzymywać w ramce. Również ich oprawki mogą być wykonane ze specjalnych elastycznych tworzyw sztucznych, które dopasowują się do kształtu twarzy, a w wybranych modelach mogą nawet się wyginać bez ryzyka złamania.

Stopień przyciemniania w okularach przeciwsłonecznych

Podstawowym parametrem wyboru okularów przeciwsłonecznych jest stopień przyciemnienia soczewek. Dostępne są one w 4 stopniowej skali od 0 do 4. 0 to pełna przejrzystość, czyli 0% przyciemnienia. Natomiast kategoria 1 = 20 – 57%, 2 = 58 – 80%, 3 = 81 – 92%, 4 = 93 – 100%. Należy jednak pamiętać, że kategoria nr. 4 powinna być stosowana tylko w wysokich śnieżnych górach.
Na tym jednak nie koniec. Okulary przeciwsłoneczne dziecięce mogą mieć dodatkowe powłoki lustrzane lub koloryzujące – np. pomarańczowe. Pomimo że lustrzanki są bardzo modne, trzeba pamiętać że również wymagają ostrożnego obchodzenia się z nimi – ryzyko zarysowania.

 

Sklep eOkulary