23 kwietnia 2015

Dobre okulary przeciwsłoneczne - co to znaczy?

 


Trudno wyobrazić sobie w pełni słoneczne dni bez okularów przeciwsłonecznych. To dla nas nie tylko osłona przed świecącym w oczy słońcem, ale i często ważny dodatek do stroju. Moje koleżanki z okularów robią sobie opaski na włosy, ale to już trochę inna historia :)

Gdy zbliża się lato, okulary przeciwsłoneczne można znaleźć praktycznie wszędzie – zwłaszcza w salonach optycznych, w marketach, na bazarach. Wiele mówi się o tym, że należy kupować jedynie „dobre okulary przeciwsłoneczne”.

Okuliści zgodnie twierdzą, że takie okulary muszą kosztować – że raczej trzeba kupić je w salonach optycznych, zazwyczaj za duże pieniądze - od stówki wzwyż.

Czy faktycznie tylko takie okulary są w stanie zapewnić oczom komfort i bezpieczeństwo?



Faktem jest, że dobre okulary nie znajdują się jedynie na półkach salonów optycznych. Można je także kupić taniej niż za te graniczne 100 zł. Wystarczy tylko wiedzieć, czym powinny charakteryzować się dobre okulary przeciwsłoneczne, by umieć odnaleźć te porządne pomiędzy tanimi podróbkami. Gdy założymy je na siebie, powinniśmy odczuwać:

  • brak dyskomfortu spowodowanego promieniami słonecznymi - słońce powinno mniej razić,
  • lepszą jakość widzenia - obraz nie może być rozmyty,
  • kolory i kształty nie powinny być zniekształcone.

Przede wszystkim – filtry

Okulary przeciwsłoneczne mają przede wszystkim chronić nasze oczy. Ich funkcja dekoracyjna jest jedynie dodatkiem, a często ten czynnik decyduje o tym czy założysz okulary czy też nie. Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl jak wiele osób nosi okulary latem a ile zimą?

Tak naprawdę oczy potrzebują ochrony przez cały rok. Ochrony przed niewidzialnym promieniowaniem ultrafioletowym. Na pewno nie przed przegrzaniem oczu w wysokiej, letniej temperaturze :)

Faktyczną jakość okularów określamy więc na podstawie występujących w soczewce filtrów przeciwsłonecznych. Soczewka oka nie jest w stanie się regenerować, dlatego nie tylko należy, ale i trzeba chronić ją przed promieniowaniem ultrafioletowym. W tym zakresie wyróżnia się trzy filtry, a dobre okulary przeciwsłoneczne powinny zawierać wszystkie z nich:

  • filtry przeciw promieniom UV-A, czyli światłu o długości fali: 315-400 nm,
  • filtry przeciwko UV-B o długości: 280-315 nm,
  • filtry eliminujące promienie UV-C o długości fali: 100-280 nm.

Można obejść się ewentualnie bez filtra UVC, gdyż to promieniowanie jest filtrowane przez atmosferę. Filtr ten natomiast jest niezbędny w przypadku korzystania z lamp, które wytwarzają sztuczne promieniowanie UVC (takie są np. lampy owadobójcze).

Sama obecność filtrów to zbyt mało. Należy znaleźć informacje o ich typie – najlepsze to filtry UV 400, gdyż pochłaniają one 100% szkodliwego promieniowania. Informacji tej należy szukać na wewnętrznej części zausznika okularów, na załączonej etykiecie, albo na naklejce znajdującej się na soczewce okularów, często informacja ta zawarta jest we wszystkich wymienionych miejscach.

Szczególnie ważnym miejscem na oznaczenie jest zausznik okularów, to na nim producent powinien wygrawerować informację o filtrze UV, ponieważ naklejkę lub przewieszkę można zawsze dorzucić w trakcie dystrybucji produktu, gorzej jest z nadrukowaniem napisu.

Najczęściej spotykane oznaczenia na zausznikach to: UV400, UV 100%, UV-Protection i tym podobne. Trzeba być jednak ostrożnym i najlepiej kupować okulary w sprawdzonych i znanych miejscach, takich jak sklep eOkulary :)

I co z tego, że bez filtrów?

Dobre okulary słoneczne muszą przepuszczać odpowiednią ilość światła, a także blokować szkodliwe pasmo promieni UV. Okulary bez filtrów wyrządzają o wiele więcej krzywdy niż chodzenie bez okularów, więc jeśli masz zamiar kupić byle jakie okulary byle gdzie - lepiej oszczędź sobie zachodu.

Ciemne soczewki, które nie posiadają filtru UV wystawiają Twoje oczy na jeszcze większe obrażenia, które powoduje promieniowanie słoneczne. Okulary z ciemnymi soczewkami naturalnie będą przyciemniać odbierany obraz. Gdy nasze oko widzi ciemniejszy obraz, automatycznie rozszerza się źrenica Twojego oka.

Możesz to sprawdzić patrząc w lustro w ciemnym otoczeniu oraz świecąc sobie latarką w oczy - zobaczysz jak pracuje Twoja źrenica.

Źrenice ogólnie są bardzo zachłanne na światło w tym na promienie UV, są jakby nieświadome zagrożenia i po prostu zajadają się światłem - od tego są. Im szersza źrenica, tym więcej pochłaniają. Tak też rozszerzone pod wpływem przyciemnionego obrazu źrenice tworzą swego rodzaju portal dla promieni UV, które chętnie przenikają oko.

Gdy otworzysz ten portal i nie zabezpieczysz go odpowiednim filtrem... Chyba wiesz co dalej.

Kolor soczewki

Zwróć uwagę na kolor soczewki i tym samym na kategorię przyciemnienia okularów. Występuje pięć ogólnie przyjętych kategorii przyciemnienia w okularach przeciwsłonecznych, są to:

  • Kat. 0 - przezroczysta soczewka, ogranicza światło do 20%
  • Kat. 1 - jasna soczewka pełniąca funkcje rozjaśniające, ograniczenie światła od 20-57%
  • Kat. 2 - lekko przyciemniona soczewka, która nie przyciemnia zbytnio obrazu, może razić słońce, ogranicza światło na poziomie 57-82%
  • Kat. 3 - standardowo przyciemniona soczewka, zalecana dla większości osób, w tym kierowców pojazdów mechanicznych, ogranicza światło 82-92%
  • Kat. 4 - niedozwolona dla kierujących autem, zazwyczaj do specjalnych zastosowań, np. turystyka wysokogórska, ograniczenie światła 92-97%.

Najczęściej używane są okulary w 3 kategorii przyciemnienia i takie w większości znajdziesz w naszym sklepie. Soczewki w takich okularach mają kolor soczewki brązowy, grafitowy, niebieski, fioletowy, zielony i rzadko inne barwy lub połączenia barw.

Okulary w kategorii 2 są polecane dla osób, dla których 'trójki; są za ciemne, mało jest takich osób ale jednak. Kolory soczewek w tej kategorii to: grafitowy, brązowy, różowy, zielony, niebieski, fioletowy i inne.

Okulary przeciwsłoneczne z oznaczeniem Kat.1 to przeważnie żółte lub pomarańczowe okulary rozjaśniające obraz. Stosuje się je podczas kierowania pojazdów wieczorem i nocą. Ich niewielkie przyciemnienie przydaje się. Może wydawać się dziwne by nawet delikatnie przyciemniać obraz w nocy, ale zawodowi kierowcy wiedzą o czym mówię.

Kategoria 0 to okulary które mają przezroczyste lub minimalnie barwione soczewki które nie wprowadzają prawie żadnej różnicy w odbieranym obrazie. Soczewki te pomimo braku przyciemnienia również w pełni chronią oczy jeśli oczywiście mają filtr UV400.


Pamiętaj:
Przyciemnienie soczewki nie ma żadnego związku z ich funkcją ochronną. Filtr UV chroni oczy przed niewidzialnymi dla ludzkiego oka promieniami ultrafioletowymi.

Co jeszcze?


Warto też zwrócić uwagę na to, czy dane okulary spełniają określone normy jakościowe – wówczas zyskamy pewność, że faktycznie są zaopatrzone w dobre filtry oraz że zostały sprawdzone przed dopuszczeniem ich na rynek.

Jest to szczególnie istotne w branży okularów, ponieważ zdarzają się sytuacje w których okulary przeciwsłoneczne są sprowadzane do Polski np. jako zabawki, które nie wymagają spełnienia norm dotyczących występowania filtrów UV w soczewce.

W dobrych okularach przeciwsłonecznych na etykiecie załączonej do produktu znajdzie się informacja o przestrzeganiu norm prawnych i posiadaniu atestu CE danego produktu.

W tym celu szukajmy niżej wymienionych oznaczeń. Oznaczenia różnią się, a różnice te wynikają z prostego faktu. Każdy region na świecie ma swoje normy, tak też europejskie normy i amerykańskie normy mają inne oznaczenia. Zależnie od tego w którym państwie produkt był dopuszczony do handlu, wyróżniamy oznaczenia:

  • ANSI Z80.3 - amerykańska norma,
  • EN 1836:2005+A1:2007 - europejska norma,
  • PN-EN 1836+A1:2009 - polska norma zgodna z Dyrektywą Europejską 89/686 EWG,
  • AS 1067.1 - australijska norma.


Produkty powinny być również zgodne ze standardem ISO 9001:2000 oraz posiadać ważny i aktualny Atest CE.

Mam nadzieję, że będziesz teraz lepiej przygotowany na wybór okularów przeciwsłonecznych na lato. W tym artykule nie poruszyłem wyjątkowości okularów polaryzacyjnych, o zaletach których przeczytasz w innych miejscach na blogu.

Jeśli artykuł Ci się spodobał lub masz jakieś pytania, proszę zostaw komentarz.

Obowiązkowo udostępnij go na swojej tablicy. Twoi znajomi również potrzebują informacji o prawidłowej ochronie oczu nie tylko latem, ale przez cały rok.

Jeśli chcecie się dowiedzieć jak kupić dobre i bezpieczne okulary dziecięce to zapraszamy do lektury: "Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?".


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz