21 stycznia 2015

Czy gogle narciarskie są kompatybilne z kaskami innych producentów?

Jeśli kupujemy zestaw kask plus gogle jednego producenta, wówczas możemy mieć niemal pewność, że te dwa elementy będą ze sobą kompatybilne. Co to oznacza? - że oba te przedmioty idealnie pasują kształtem do siebie. Żaden z nich nie zachodzi na drugi, z drugiej zaś strony nie tworzą się niepotrzebne przerwy między nimi – owa przestrzeń musi mieć ściśle określoną szerokość. Ma to duże znaczenie dla bezpiecznej jazdy stokiem narciarskim. W przeciwnym wypadku elementy te nie chroniłyby właściwie przed upadkami, wstrząsami, wiatrem, mrozem, słońcem i podobnymi czynnikami.


Nie zawsze zależy nam na tym, by kupić kask i gogle pochodzące od jednego producenta. Zdarza się także, że z różnych przyczyn chcemy po prostu dokupić jeden z tych elementów. Czy w takiej sytuacji musimy ograniczać się do konkretnej marki i modelu? Na szczęście nie.



Okazuje się, że wiele obecnych dziś na rynku gogli narciarskich jest kompatybilnych z kaskiem. Co najważniejsze, nie chodzi tu jedynie o kompatybilność w ramach jednej marki. Można dane gogle bez problemu sparować z większą częścią dostępnych na rynku kasków, bez względu na producenta. Większość kasków jest tworzonych bardzo podobnie, jeśli chodzi o kształt. To właśnie sprawia, że nie ma większych problemów z kompatybilnością. Warto przy tym pamiętać, by zwracać uwagę na to, jaki kształt ma linia gogli u góry. Musi być ona odpowiednio dopasowana do zakończenia dołu kasku – między tymi dwoma przedmiotami nie powinno być widocznego czoła. Jeśli więc gogle zakończone są linią prostą, tak samo powinien być wykończony dół kasku – te dwie krawędzie muszą się idealnie dopełniać.

Jeśli szukamy gogli funkcjonujących na rynku jako helmet compatible, dobrym wyborem okażą się produkty marki Arctica oraz Goggle – ich uniwersalne kształty sprawiają, że są one faktycznie kompatybilne z większością kasków znajdujących się w sklepach, bez względu na producenta. W naszym sklepie przy goglach kompatybilnych z kaskami umieściliśmy zdjęcia potwierdzające dopasowanie gogli do kasku marki Alpina, która nie ma nic wspólnego z wyżej wymienionymi.

Jak rozpoznać gogle niekompatybilne?
 
Gogle niekompatybilne z kaskami wyróżniają się nietypowym kształtem. Najczęściej znajdziemy je w ofertach z wyższej półki. Często gotowe zestawy (gogle + kask), których cena potrafi przekroczyć tysiąc złotych, takie właśnie są – unikalne, a więc niepasujące do żadnego innego modelu. Warto wówczas zastanowić się, czy taki wydatek jest praktyczny.

Dlaczego kompatybilność jest taka ważna?
 
Nieodpowiednia przestrzeń między kaskiem a goglami prowadzi co najmniej do dyskomfortu. Gdy jej nie ma (lub jest zbyt mała), wówczas nie pracuje wentylacja i pianka w goglach może nasiąknąć pod wpływem wilgoci. Z kolei zbyt duża szczelina sprawia, że mroźny wiatr napiera na czoło. Może się także okazać, że jeden z elementów będzie przeszkadzał w prawidłowym funkcjonowaniu drugiego – na przykład sprzączka odpowiadająca za regulację kasku może kolidować ze sprzączką od paska gogli.



O ile w przypadku dopasowywania nowych elementów raczej nie powinniśmy spodziewać się rozbieżności, tak gdy próbujemy dokupić gogle do starego kasku, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, czy gogle są kompatybilne z kaskami. Kupując w Internecie jeśli sklep dostarcza wiele zdjęć produktu, patrząc na linię gogli na górze oprawki, możemy próbować na oko dopasować te czy inne do kasku. Warto robić zakupy w sklepie, gdzie nie ma problemów ze zwrotem towaru. W eOkulary dajemy Ci na to aż 30 dni, abyś dobrze zapoznał się z produktem i ewentualnie zadecydował o jego zwrocie.
Istnieje również możliwość wymiany szyb w goglach. Mamy wtedy jedną parę na różne warunki pogodowe. O zaletach takich gogli i użytkowaniu przeczytacie w artykule: "Gogle narciarskie z wymiennymi szybami - poznaj zalety!"